top of page

Forward Motion Grants

All of our donations and fundraising goes towards our "forward Motion" Grants Scheme. We provide small grants to disabled Individuals, Clubs and Groups to enable them to pursue their sport.

All grants by individuals and groups will be assessed by the Trustees and Grant Committee. The grant program is always open and applications will be assessed within 2 months of submission. Grant requests can be made by individuals or groups to provide assistance for sporting equipment, training costs, further education. You may  apply for grants a maximum of twice in any calendar year. 

The Arctic One Foundation is a small charity with limited resources and our grants will reflect this. We can help with fundraising for grant applications and have links with other charities who may also be able to assist depending on the application. 

2023 Grant Recipients:

Abdul Gyedu - Amputee Soccer

Allison Friday - Pilate

Andrew Penney - Wheelchair Tennis

Benjie Hapay - Wheelchair Badminton

Caleb Cutler - Para Skier

Charlie Stanton Stock - Para Cyclist

Chris Goodfellow - Hand Cycling

Dan Pennington-Bridges - Wheelchair Tennis

Elizabeth Foster - Crossfit

Ella Williams - Para Swimmer

Emily Mclean - Para Ice Hockey

Fay Duffield-Horton - Wheelchair Tennis

Fliss Marriott - Para Rider

Freddie Palin - Paratriathlon

Gary Cox - Wheelchair Tennis

Handicap Sport Club Moravia z. s. - Boccia

Hayley Oborn - Hand Cycling

Ian Offers - Para Ice Hockey Coach

Jason Inchley - Para Rider

Jane Henderson - Wheelchair Rugby

Joel Connor-Saunders - Wheelchair Rugby

John Hollowell - Disabled Bowls

Joshua Johns - Wheelchair Tennis

Kate Elliott - Hand Cycling

Keeley Squires - Para Rider

Lucas Town - Wheelchair Tennis

Marcelle Ward - Para Rider

Mari Akhurst - Para Rider

Marina Logacheva - Hand Cycling

Mark Howard - Hand Cyclist

Martha Harris - Wheelchair Tennis

Matthew Hamilton - Para Snowboard

McKenzie O’Reilly - Wheelchair Tennis

Megan Taylor - Adaptive Skiing

Mel Nicholls - Paratriathlon

Michelle Kilcullen - Trike Cycling

Nadeem Mughal - Para Cycling

Naomi Jenks - Para Ice Hockey

Natalie South-Law - Para Shooting

Paul Smith - Wheelchair Racing Coach

Peter Morgan - Athletics

Phil Cook - Hand Cycling

Rachel Collins - Para Rider

Rob Smith - Wheelchair Racer

Ruby Bishop - Wheelchair Tennis

Scarlett Walker - Wheelchair Tennis

Sophie Etheridge - Para Swimmer

Steffan Williams and Jac Crockett

Steve Montgomery - Wheelchair Racer

Stuart Bloor - Wheelchair Racer

Suzanna Hext - Para Swimmer

Tolga Sasmaz - Wheelchair Rugby

Mark Pattenden - Para Cyclist

Vanessa Hilton - Trike Bike

Walid Saleh - Para Sprinter

Warren Clark - Para Golf

Apply for a Grant

The easiest way to apply for a grant is to fill out the online form by clicking on the button below. 
 

Rob 9.jpg
A1Dorneysk-110023.jpg

Information

If you have any queries or questions about the grants, the beneficiaries or how to get involved with the grants, please contact us using the button below. 

You can also contact us via email (thearcticonefoundation@gmail.com) if you would prefer to fill in the application via a PDF of word document


 

Previous Grant Recipients

58. Warren Clark - Disabled Golf
54. Tolga Sasmaz - Wheelchair Rugby
57. Walid Saleh - Para Sprinter
56. Vanessa Hilton - Trike Bike
55. Mark Pattenden - Para Cyclist
53. Suzanna Hext - Para Swimmer
52 Stuart Bloor - Wheelchair Racer
49 and 50  Steffan Williams and Jac Crockett
51. Steve Montgomery - Wheelchair Racer
48. Sophie Etheridge - Para Swimmer
45 Rob Smith - Wheelchair Racer
47  Scarlett Walker - Wheelchair Tennis
46 Ruby Bishop - Wheelchair Tennis
43. Phil Cook - Hand Cycling
42. Natalie South-Law - Para Shooting
41. Peter Morgan - Athletics
44 Rachel Collins - Para Rider
40 Paul Smith - Wheelchair Racing Coach
38. Michelle Kilcullen - Trike Cycling
37 Nadeem Mughal - Para Cycling
37. Naomi Jenks - Para Ice Hockey
30. Mark Howard - Hand Cyclist
35. McKenzie O’Reilly - Wheelchair Tennis
34 Megan Taylor - Adaptive Skiing
34. Mel Nicholls - Paratriathlon
32. Matthew Hamilton - Para Snowboard
29 Marina Logacheva - Hand Cycling
31. Martha Harris - Wheelchair Tennis
28 Mari Akhurst - Para Rider
24 Kate Elliott - Hand Cycling
25 Lucas Town - Wheelchair Tennis
26. Keeley Squires - Para Rider
27 Marcelle Ward - Para Rider
23. John Hollowell - Disabled Bowls
22 Joshua Johns - Wheelchair Tennis
19 Jason Inchley  - Para Rider
21 Joel Connor-Saunders - Wheelchair Rugby
20. Jane Henderson - Wheelchair Rugby
18. Ian Offers - Para Ice Hockey Coach
17. Hayley Oborn - Hand Cycling
16. Handicap Sport Club Moravia z. s. - Boccia
13 Fliss Marriott - Para Rider
15. Gary Cox - Wheelchair Tennis
14. Freddie Palin - Paratriathlon
10 Ella Williams - Para Swimmer
12. Fay Duffield-Horton - Wheelchair Tennis
11 Emily Mclean - Para Icehockey
6. Charlie Stanton Stock - Para Cyclist
8. Dan Pennington-Bridges - Wheelchair Tennis
9. Elizabeth Foster - Crossfit
7. Chris Goodfellow - Handcycling
5. Caleb Cutler - Para Skier
1. Abdul Gyedu - Amputee Soccer
4. Benjie Hapay - Wheelchair Badminton
2. Allison Friday - Pilate
3. Andrew Penney - Wheelchair Tennis
currency
1. Henriette Freeman - Wheelchair Soccer
2. Ysabel Winzar - Para Rider
3. Lizzie Bennett - Para Vaulter
4. Mari Akhurst - Para Rower
5. Stephen Harris - Paratriathlon
6. Debbie Daniels - Paratriathlon
7. Sarah Smith - Para Cycling
8. Rob Franks - Disabled Cricket
9. Dale Wellend - Wheelchair Soccer
10. Harry Thompson - Boccia
11. Sophie Harris - Para Rower
12. Fay Dutfield-Horton - Wheelchair Tennis
13. Ebony Court - Wheelchair Tennis
14. Marcelle Ward - Para Rider
15. Caitlyn Saddington - Para Rider
16. Sophie Etheridge - Para Swimmer
17. Amy Edge - Trike
18. Amanda Shirtcliffe - Para Rider
19 Kamran Kondoker -Trike
20. Rio Woolf - Amputee Football
21 Tom Barnard - Paratriathlon
1. Joyce Carrick - Horse Carriage Driving
2. Angela Lyons - Para Rider
3. Sailability Oxford - Disabled Sailing
4. Marcelle Ward - Para Rider
5. Warren Clark - Disabled Golf
6. Sophie Etheridge - Para Swimmer
7. Harry Thompson - Boccia
8. Carole James - Wheelchair Racer
9. Katie Toft - Para Cycling
10. Sen Pai Hapay - Wheelchair Tennis
11  Kate Elliott - Trike
12 Zoe Squirrel - Para Rider
13. Bret Crossley - Paratriathlon
14. Anthony Booth - Para Ice Hockey
15 Shona Brownlee - Para Alpine Skier
16. Claire Connon - Wheelchair Racer
1 Adrian Heathfield - Paratriathlon
2. Harry Thompson - Boccia
1. Alicia Griffiths - Para Rider
4. Anthony Booth - Para Ice Hockey
5 Lauren Sanders -Para Swimming
6. Matthew Faucher - Handcyclist
7. Freddie Palin - Paratriathlon
8. Kerry Large - Paratriathlon
9 Phil Carter - Handcycling
11. Rachel Collins - Para Rider
10. Flis Marriott - Para Rider
12. Ruben Harris - Wheelchair Tennis
13. Helena Stone - Paratriathon
14. Peter Lloyd - Wheelchair Racer
15. Ilse Owen - Para Rider
16 Ebony Court - Wheelchair Tennis
17. Kathryn Wheelock - Para Rider
18. Jack Gower - Wheelchair Racer
2. Katie Toft - Para Cycling
3. Ben Mead - Cross Country Skier
4. Mel Nicholls - Wheelchair Racer
5. Emma Colbyn - Trike
6. Natalie South - Para Dressage
7  Scott Richardson - Para Golf
8 Verity Carty - Trike
9. Bret Crossley - Paratriathlon
10. Abdul Halim - Amputee Football
11. Sophie Taylor - Paratriathlon
1. Adrian Heathfield - Paratriathlon
2. Aidan McGlynn - Paratriathlon
3. Alicia Griffiths - Para Rider
4. Anthony Booth - Para Ice Hockey
5. Bret Crossley - Paratriathlon
6. Caitlyn Saddington - Para Rider
7. Charlie Stanton-Stock - Paratriathlon
8. Claire Connon - Wheelchair Racer
9. David Kerr - Paratriathlon
10. Ella Dove - General Fitness
11. Fabio Secci - Para Surfing
12. George Peasgood - Paratriathlon
13. Harry Thompson - Boccia
14. Hannah Dines - Para Cyclist
15. Iain Dawson - Partriathlon
16. Joel James - Wheelchair Racer
17. Jesse Dufton - para Climber
18. Katie Toft - Para Cycling
19. Loyd Durham-Dent - Para Runner
20. Marcelle Ward - Para Rider
21. Mari Akhurst - Para Rider
22. Mark Pattenden - Para Shooting
23. Glenn Johnstone - Paratriathlon
24. Mel Nicholls - Wheelchair Racer
25. Natalie South - Para Dressage
26 Neve Allen - Wheelchair Racer
27. Rachel Collins - Para Rider
29. Rob Richardson - Para Bobsleigh
28. Richard Neumann - Para Rider
30. Rowan Crosby -Para Rider
31.  Scott Richardson - Para Golf
32. Sophie Etheridge - Paratriathlon
33-Sophie Harris - Power Rower
35. Ste Hughes - Wheelchair Racer
36. StuartTwigg- Hand Cycle Hub
37. William Smith - Para Badminton
38. Ashley Harris - Para Golf
39. Toby Sweeney-Croft - wheelchair Racer
1. Adrian Heathfield - Paratriathlon
2. Anthony Booth - Para Ice Hockey
4. Bret Crossley - Paratriathlon
3. Charley Stanton-Stock - Paratriathlon
5. Claire Connon - Wheelchair Racer
6. Emily Lawes - Para Rider
7 Emma Douglas - Para Rider
8. England Wheelchair Rugby 7's
9. Fabio Secci - Para Surfing
27. Gracie Matthews - General Fitness
10. Harry Thompson - Boccia
11. Jamie Harding - Para Cycling
12. Joel James - Wheelchair Racer
13. Laura Turner - Paratriathlon
14 Lauren Sanders -Para Swimming
15. Liverpool Lion Wheelchair Rugby Club
16. Marcelle Ward - Para Rider
17. Mari Akhurst - Para Rider
18.  Mark Ellis - Blind Runner
19. Mark Roderick - Boccia
21. Natalie South - Para Archer
20. Michelle Howson - Wheelchair Racer
22.  Nick Combes - The Dorset Destroyers Wheelchair Rugby Club
23. Ollie Hynd - Para Swimming
24. Rachel Collins - Para Rider
25. Sans Frontiers Boccia - Boccia
26. Ste Hughes - Para Sking
1. Adrian Heathfield - Paratriathlon
2. Amanda Worne - General Fitness
3. Anna Jackson - Wheelchair Basketball
4. Bret Crossley - Paratriathlon
5. Charlie Stanton-Stock - Paratriathlon
6. Colin lynch - Para Cycling
7. Craig McCann - Paracyclist
8. Dan Stanford - Para Sprinter -
9. Greg Murray - Para Traithlon
10. Harry Thompson - Boccia
11. Issy Kingdom - Hand Cycling
12. Joe Townsend - Paratriathlon
13. Joel James - Wheelchair Racer
14. Katie Toft - Para Cycling
15. Kerry Large - Paratriathlon
16. Kieran Maxwell - Athletics
17. Liz McTernan - Handcyclist
18. Lizzie Tench - Paratriathlon
19. Mari Akhurst - Para Rider
20. Mark Pattenden - Para Canoeing
21. Matthew Hamilton - Athletics
22. Matthew Phillips - ParaClimber
23. Glenn Johnstone - Pheonix Tri Club
25. Rich McLeod - Paratriathlon
26. Sarah Pearson - Paratriathlon
24. Rob Richardson - Para Bobsleigh
28. Sharon Barns - Para Badminton
30. Steve Cowley - Paratriathlon
29. Stephanie Benac - Wheelchair Basketball
31 Warren Clark - Para Golf
Cassie Cava - Paratriathlon
Clare Cunningham - Paratriathlon
Dan Stanford - Para Sprinter
Dan Cook - Para Triathlon
Gary Cooper - Wheelchair Racer
Gary Dixon - Para Runner
Greg Murray - Para Traithlon
Joanne Blinman - Wheelchair Racer
John Wrightson - Para Canoest
Liz McTernan - Handcyclist
Lorraine Lambert - Para Shooting (1)
Matthew Hamilton - Athletic
Rob Richardson - Para Bobsleigh
Ryan Carty - Para Sprinter
Rob Smith - Wheelchair Racer
Scott Richardson - Para Golf
Stefan Hoggan - Paratriathlon
Andy Lewis - Paratriathlon
Helen Chapman - Para Runner
Kieran.jpg
57-Kiera Roche.jpg
Rio Woolf - General Sports
bottom of page